Wystawa
Smak Przedmiotu

(…)”Smak ma kształt” – powiedział, jednocześnie schylając się nad patelnię. „Chciałem aby smak tego kurczaka był spiczasty, a wyszedł niestety obły.” Spojrzał na mnie nadal się czerwieniąc. „To znaczy, on jest prawie kulisty”, podkreślił. „Nie mogę tego podać jeśli nie będzie miało kropek.” (…)
„Kiedy czegoś próbuje o intensywnym smaku, czuje to dokładnie w moich opuszkach palców, czuje wagę, teksturę, czy ten kształt jest zimny, czy ciepły, dosłownie wszystko – zupełnie jakbym dotykał przedmiotu.” Uniósł ręce. „Oczywiście tu nic nie ma.” Powiedział, patrząc na swoje dłonie. „To nie jest iluzja, ponieważ ja to odczuwam.”(…)

„Człowiek, który posmakował kształt”, fragment rozdziału I.
Richard E. Cytowic, M. D.
MIT Press 2003

Creme Cycles ECHO DOPPIO bike
taste of an object creme 20140317 33104

Książka Richarda E. Cytowica, a w szczególności przytoczony fragment stał się podstawą do stworzenia koncepcji wystawy Centrum Designu Gdynia, gdzie przedmiot przekracza bariery jego standardowego postrzegania. Jest to opowieść o produktach w języku niewerbalnym. Pożywienie staje się syntetycznym i uniwersalnym przedstawieniem cech obiektu. Wszak to zapach i smak pozostaje w naszej pamięci najdłużej.

W tej para-lingwistycznej opowieści chcemy przedstawić 12 produktów zaprojektowanych na Pomorzu. Regionie północnej Polski, którego północną granicę stanowi brzeg południowej części Morza Bałtyckiego. Jest to region z burzliwą historią, kojarzący się z wielowiekową walką o wolność. Jednak Pomorze to dziś także inkubator, w którym rozwijają się śmiałe przedsięwzięcia i unikatowe pomysły. Centrum Designu Gdynia, jednostka wspierająca rozwój przemysłu kreatywnego na Pomorzu, ze wsparciem grupy projektowej razy2, zgromadziło najlepszych, aby zaprezentować ich prace w Mediolanie.

taste of an object diago 2014031732995 1

Tak jak różnorodny jest ten region tak różne smaki przedmiotów zaprezentowane są na wystawie. Można swobodnie rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, świetle lampy ulicznej, wygodzie mebli, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy. Znajdzie się także coś dla duszy i wspomnień. To eklektyczne zestawienie ma również na celu podkreślenie szerokiego spektrum działań pomorskich projektantów i producentów. Na ekspozycji można obejrzeć produkty zarówno jednostkowe jak i produkowane w setkach egzemplarzy, wzbogacające wnętrze jak i techniczne, zaprojektowane w interdyscyplinarnych zespołach.

taste of an object pillou 20140317 33015
IMG_4038
IMG_4068